2005 GRUPA FAMUR

Zakup Nowomagu zapoczątkował tworzenie Grupy FAMUR, a kolejne lata przyniosły konsekwentne poszerzanie portfolio o firmy produkujące komplementarne maszyny i urządzenia górnicze. Dzięki temu staliśmy się firmą, która jest w stanie dostarczyć klientom wszystkie urządzenia potrzebne do wydobycia węgla – od przodka ściany wydobywczej, aż na samą powierzchnię.

Prywatyzacja dała Famurowi drugie życie: jeszcze na początku tysiąclecia chylący się ku bankructwu producent maszyn górniczych, w latach 2004-2006 zwiększył przychody ponad pięciokrotnie, strategia krzepnącej na rynku Grupy FAMUR była oceniana jako „bardzo efektywna”, a spółki kolejno do niej dołączające określani mianem „liderów rynkowych w ramach swojej specjalizacji technologicznej”. Już wtedy jako jedyni w Polsce byliśmy w stanie konstruować i produkować zintegrowane kompleksy ścianowe, w skład których wchodziły kombajny, obudowy zmechanizowane i przenośniki.

Zapewniło nam to poszerzenie składu Grupy FAMUR o nowe spółki: w 2005 roku dołączyła do nas Fabryka Maszyn Górniczych PIOMA w Piotrkowie Trybunalskim oraz Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych w Tarnowskich Górach. I tak krok po kroku realizował się pierwszy etap strategii rozwojowej Grupy FAMUR: budowanie kompleksowej oferty dla klientów sektora wydobywczego. Prezes Mirosław Bendzera: „To był bardzo dynamiczny okres w naszej historii. Niemal co roku, dołączał kolejny podmiot, który uzupełniał nasze portfolio produktowe, pozwalając nam konsekwentnie budować docelowy model biznesowy: stanie się firmą, która jest w stanie dostarczyć kompletny system wydobywczy dla kopalni ”.

Tym sposobem w ofercie Famuru pojawiło się wszystko, czego potrzeba w podziemnych systemach ścianowych w górnictwie węglowym: od transportu, przez układy zasilania, po obudowy. „Obecnie jesteśmy w stanie dostarczyć klientowi praktycznie wszystko, czego potrzebuje – i to w wersji bardzo nowoczesnej”, wyjaśnia doradca zarządu dr inż. Jacek Korski.

Powiększone portfolio produktowe umożliwiło nam również wypłynięcie na coraz szersze międzynarodowe wody: udział eksportu w kontraktach handlowych Grupy FAMUR wzrósł w 2005 roku do 36%. W 2008 roku w kopalni Bajkaimskaja w Kuźnieckim Zagłębiu Węglowym rozpoczął pracę pierwszy wyprodukowany w Grupie FAMUR kompletny zintegrowany wysokowydajny system ścianowy FAMUR MAXIM. Kompleks został dostosowany do specyficznych warunków lokalnych, odmiennych niż te panujące w polskich kopalniach. Wśród zastosowanych w nim rozwiązań znalazł się między innymi płyn zasilający hydraulikę siłową odporny na mrozy do 50 stopni oraz specjalne uszczelnienia i antykorozyjne chemoutwardzalne powłoki ochronne w obudowach.

Zagranicznymi odbiorcami naszych maszyn i urządzeń stały się również Chiny, Słowacja, Czechy i Kazachstan, gdzie wręcz „był moment, kiedy nie kupowano innego wyposażenia, niż to produkowane przez fabryki FAMUR SA”, jak zauważa dr inż. Jacek Korski.

Stałe powiększanie Grupy FAMUR, dołączanie spółek o różnych strukturach i systemach zarządzania, postawiło przed nami kolejne wyzwanie: scalenie organizacji wszystkich podmiotów, w tym dokonywanych przez nie zakupów. Zadanie to powierzono działowi zakupów i logistyki. „W skład Grupy wchodziło wiele spółek, które miały bardzo dużo wspólnych grup asortymentowych, obsługiwanych? dotąd przez poszczególne działy zakupowe. Postanowiliśmy więc scentralizować ten system i przygotować narzędzia, które by nam pomogły w codziennej pracy”, wyjaśnia Beata Nalepa, która została wówczas liderką projektu. Pierwszym etapem było stworzenie platformy zakupowej, która pozwoliła dostawcom z całego kraju składać oferty handlowe – a samej Grupie FAMUR wyjść na tym polu poza teren Górnego Śląska i poszukiwać surowców i produktów najwyższej jakości w całej Polsce.

Następnym krokiem była digitalizacja systemu zakupów. „Zlikwidowaliśmy formę papierową, czyli system teczek, drukowanych kartek, segregatorów, pieczątek i podpisów, po które trzeba było chodzić do zarządu”, opowiada Beata Nalepa. „Odkąd natomiast wprowadziliśmy cyfryzację, w całej Grupie funkcjonuje obieg elektroniczny. Wszystkie informacje są dostępne w systemie, a prezesi podpisują dokumenty elektronicznie. To ogromne ułatwienie – i duży krok naprzód”.

Cyfrowa transformacja objęła nie tylko wewnętrzną pracę w firmie – jednocześnie bowiem opracowaliśmy i wdrożyliśmy innowacyjny system e-kopalnia® Famac Vibro, służący do diagnostyki drgań w napędach i integrujący pracę maszyn górniczych z informatycznymi systemami nadzoru celem poprawy bezpieczeństwa pracowników kopalni. Zaprezentowany m.in. na targach MINExpo w Los Angeles, został również dostrzeżony przez redakcję miesięcznika „Napędy i Sterowanie” i uhonorowany wyróżnieniem. „Najnowszy system e-kopalnia® pełni funkcję nadrzędnej kontroli kompleksu ścianowego. Rozwiązanie to umożliwia zarządzanie procesami produkcyjnymi kopalni oraz integrację wysoko wydajnych maszyn górniczych z infrastrukturą informatyczną. Dzięki temu e-kopalnia łączy je w spójną całość, zapewniając wysoką wydajność wydobycia”, wyjaśniał na łamach „Trybuny Górniczej” Tomasz Jakubowski, wiceprezes FAMUR SA.